نحوه ایجاد و ارسال تراکنش‌ها در بلاک چین

در پلتفرم بلاک چین، تراکنش ها از طریق حساب های کاربری ایجاد و ارسال می شوند. این تراکنش ها برای امنیت بالاتر به صورت دیجیتالی امضا شده و همه گره های شبکه از تراکنش مطلع هستند. در بلاک چین سوابق تراکنش ها تا نقطه شروع اولین تراکنش قابل ردگیری است.

در انجام هر تراکنشی بر روی بلاک چین سه نوع اطلاعات ثبت می شود. مثلا در شبکه بیت‌کوین اگر فرد الف به فرد ب مقداری بیت کوین منتقل کند اطلاعات زیر تولید می شود:

  • ورودی: سوابق آدرسی که قبلا برای فرد الف بیت کوین فرستاده است (مثلا آدرس فرد د)
  • مقدار: میزان و حجم بیت کوین های ارسالی توسط فرد الف به فرد ب
  • خروجی: آدرس فرد ب بر روی شبکه بیت کوین

برای ارسال این اطلاعات بر روی شبکه بلاک چین باید یک آدرس (کلید عمومی) و یک کلید خصوصی داشت.

در شبکه بیت کوین آدرس به صورت تصادفی تولید می شود و ترتیبی از حروف و اعداد است. کلید خصوصی نیز ترکیبی از اعداد و حروف است اما برخلاف آدرس، خصوصی است و افشا نمی شود. می توان این طور تصور کرد که آدرس بیت کوین یک گاوصندوق شیشه ای است که همه می توانند داخل را ببینند اما فقط دارنده کلید خصوصی می تواند درب را باز کند و مبالغی را از آن خارج یا داخل کند.

زمانی که فرد الف می خواهد در قالب یک تراکنش به فرد ب مبالغی را بپردازد از کلید خصوصی خود برای امضای پیامی حاوی ورودی (سوابق تراکنش قبلی)، مقدار و خروجی (آدرس فرد ب) استفاده می کند و پیام را از حساب کاربری خود به شبکه وسیع بلاک چین ارسال می کند. این اطلاعات برای همه گره های شبکه قابل رویت است و از این پس وظیفه کاوشگران خواهد بود که این تراکنش را طبق پروتکل بلاک چین صحه گذاری کرده، در یک بلوک قرارداده و با حل مساله ریاضی، بلوک را ثبت کنند.

One Comment on “نحوه ایجاد و ارسال تراکنش‌ها در بلاک چین”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *