تعریفی ساده از بلاک چین (Block Chain)

فناوری بلاک چین[۱] یا دفترکل توزیع شده[۲] که در فارسی به زنجیره بلوک نیز ترجمه شده است، پایگاه‌داده‌ای[۳] مبتنی بر اجماع[۴] و توزیع‌شده[۵] است که اطلاعات را به صورت تغییرناپذیر بر روی شبکه‌ای همتا به همتا[۶] و به شکلی امن ذخیره می‌کند.

مبنای فناوری بلاک چین سه فناوری دیگر است که قبل از این وجود داشته اند اما ترکیب هوشمندانه آن ها بلاک چین را خلق کرده است. این سه فناوری عبارتند از:

  • شبکه همتا به همتا[۷]
  • رمزنگاری و امضای دیجیتال[۸]
  • پلتفرم نرم‌افزاری (پروتکل بلاک چین)[۹]

برای درک مفهوم بلاک چین بایستی دفترکل یا کتابی را تصور کرد که هر صفحه به صفحه قبل متصل است و به آن ارجاع می‌دهد. در این استعاره کتاب همان بلاک چین است و هر صفحه معادل یکی از بلوک‌های زنجیره است و هر سطر درون صفحه را می‌توان معادلی از یک تراکنش در نظر گرفت. در این دفترکل اگر یک صفحه (بلوک) جدا شود یا پاک شود به راحتی قابل شناسایی است. مرتب کردن صفحات (بلوک ها) به دنبال هم و شناسایی فعالیت‌های مشکوک ساده است. در بلاک چین، هر بلوک بر روی آخرین بلوک ساخته می‌شود و محتوای بلوک قبلی (یا امضای آن) را به اضافه یک مقدار موقت به کار می‌برد. ساختن بلوک و افزودن آن به زنجیره بلوک‌ها فعالیتی است که معمولا گره‌های خاصی متولی آن هستند. در بلاک چین‌های عمومی این امر به لحاظ محاسباتی سخت است تا از نفوذ به سیستم جلوگیری شود.

[۱] Block Chain, Blockchain

[2] Distributed Ledger

[3] Database

[4] Consensus

[5] Distributed

[6] Peer-to-Peer, P2P

[7] Peer-to-Peer (P2P) network

[8] Cryptography and Digital Signature

[9] Program (Blockchain Protocol)

2 نظر در مورد “تعریفی ساده از بلاک چین (Block Chain)”

  1. نویسنده متن چقدر خوب، ساده و نسبتا دقیق زنجیره بلوک را توضیح داده است. این روزها بلبشو شده و بسیاری با سروصدا و ادعا دیگران را گمراه می‌کنند. دم شما گرم و امیدوارم بتوانید همین‌طور ادامه دهید.
    فقط اگر نیم‌فاصله‌ها را رعایت کنید و از معادل‌های فارسی اشتفاده کنید بهتر هم می‌شود.
    متاسفانه پژوهشکده پولی و بانکی سال گذشته به اشتباه به cryptocurrency گفت رمز پول و این اشتباه فراگیر شده است. معادل درست ارز یا ارزهای رمزنگاری شده است. درباره blockchain هم بهتر است از زنجیره بلوک استفاده کنیم که در متن به آن اشاره شده.
    خلاصه دم شما گرم که تولید محتوای فاخر می‌کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *