عوامل پیش برنده نوآوری مالی

طی دهه‌های گذشته، زنجیره‌های ارزش در صنعت مالی به بلوغ رسیدند و تثبیت شدند و بانک‌ها و موسسات مالی بر این اساس به رقابت و ارائه خدمات می‌پرداختند. اما فضای کسب‌و‌کار در بخش مالی در حال تغییرات شگرف است و صدای درهم‌شکستن ساختارهای سنتی به گوش می‌رسد و پیامدهای این امر، مشتریان، رگولاتورها، موسسات مالی و دیگر ذینفعان زیست‌بوم مالی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

تغییرات بنیادین در زیست بوم مالی را می‌توان نتیجه‌ی ناگزیر فشار فناوری و کشش تقاضا به عنوان دو عامل پیش ‌برنده نوآوری دانست.

در سمت فشار فناوری، ظهور فناوری‌های ساختارشکنی چون واسط‌های‌برنامه‌نویسیِ‌باز، زنجیره‌ی بلوک، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و فناوری‌های شناختی محرک تغییر در زیست بوم مالی خواهند بود. هر یک از این فناوری‌ها و ترکیب آن‌ها توان تاثیرگذاری شگرفی بر صنعت مالی خواهند داشت. به عنوان نمونه، بانک‌داریِ باز که از مهمترین تغییرات آتی در نظام بانکی خواهد بود مبتنی بر فناوری واسط‌های‌برنامه‌نویسیِ‌باز و دسترسی آزاد به اطلاعات است و یا محدودشدن تاثیر ارزهای سنتی و نهادهای ناظر در نظام اقتصادی، بر اثر ظهور فناوری زنجیره‌ی بلوک رخ خواهد داد. امروزه می‌توان دید که فناوری‌های انقلاب چهارم صنعتی موجب تغییرات شگرف در نظام مالی جهانی شده به نحوی که پیامدهای آن به مراتب فراتر از فین‌تک‌هایی رفته است که پیشگام استفاده از این فناوری‌ها در خدمات مالی بوده‌اند.

در سمت کشش تقاضا، دو گروه خواهان تغییر در نظام مالی و بانکی‌اند. گروه اول مشتریان هستند. امروزه انتظار مشتریان فراتر از دریافت سرویس‌های پایه‌ای مالی است، ایشان خواهان آن هستند که موسسات مالی ارزشی فراتر از عملیات ساده‌ و خدمات مالی پایه ایجاد نموده و خدمات جدید‌تر و پیشرفته‌تری ارائه کنند. این تنوع تقاضا و نیاز مشتری و انواع خدماتی که می‌توان ارائه کرد آن‌چنان گسترده است که موسسات مالی به تنهایی از پس برآورده کردن آن بر نخواهند آمد. لذا موسسات مالی برای باقی‌ماندن در صحنه رقابت نیازمند نوآوری فراتر از مرزهای سازمانی هستند. گروه دوم خواهان تغییر در سمت کشش تقاضا، آن گروه از سیاست‌گذاران هستند که به سبب ناکارآمدی نظام‌های سنتی مالی و بانکی در حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشورها به دنبال تحول در این حوزه‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *