روش اجماع (۲) : اثبات کار

یکی از مهمترین روش‌های اجماع در سیستم‌های بلاک چین اثبات کار[۱] است. اثبات کار اصطلاحی است که هر کس با شبکه‌های بلاک چین آشنا باشد، آن را شنیده است. به ویژه افرادی که به بخش کاوشگری[۲] در بلاک چین علاقه دارند. سوال اینجاست که این مفهوم در بلاک چین چه جایگاهی دارد؟ چرا چنین چیزی در شبکه‌های بلاک چین تعریف شده است؟  و آیا همه شبکه‌‌‌ها، این مفهوم را در خود دارند؟

اساس شکل‌گیری شبکه‌های بلاک چین، غیر متمرکز بودن[۳] و توافق عمومی (اجماع)[۴] است. موضوع مشترک در میان همه شبکه‌ها این است که ساخته شدن هر بلوک جدید باید با توافق اعضا انجام شود و پس از ساخته شدن نیز به‌روز رسانی تراکنش‌ها نزد همه اعضا انجام شود. در شرایطی که شبکه بلاک چین محدود بوده و تعداد اعضای آن کم باشد، مثلا در محدوده یک شرکت و میان اعضای هیات مدیره آن، این توافق به راحتی انجام می‌شود. هیچ تراکنش جدیدی در زنجیره ثبت نمی‌شود، مگر آنکه همه اعضا آن‌را تایید کرده باشند. ولی در شرایطی که تعداد اعضا زیاد شود، شرایط کمی پیچیده شده و مشکلات متعددی ممکن است مانع عملکرد مناسب بلاک چین شود. شاید همه اعضا در زمان ثبت تراکنش به شبکه متصل نباشند، یا به دلایل مختلف سرعت شبکه کُند شده باشد. در نتیجه به دلایل مختلف ممکن است فرایند تایید و ثبت هر بلوک جدید طولانی شده و عملا کارایی شبکه را دچار اخلال کند.

برای رفع این مشکل راهکار اجرایی در شبکه‌های بزرگ، این است که کنترل تراکنش‌ها و ساختن بلوک هر بار به یکی از اعضای شبکه واگذار شود. عضو منتخب براساس قوانین شبکه اعتبار تراکنش‌ها را کنترل می‌کند، بلوک جدید را می‌سازد و در شبکه ثبت می‌کند. حال این سوال مطرح می‌شود که روش انتخاب این عضو چگونه باید باشد که با اصل پایه‌ای شبکه‌های بلاک چین «غیر متمرکز بودن» مغایر نباشد. راه حلی که در شبکه‌های مبتنی بر اثبات کار اجرا می‌شود ایجاد فضای رقابتی است. یعنی افراد برای آنکه بتوانند بلوک جدید را بسازند باید بر سر حل یک مسئله با هم رقابت کنند. فردی که زودتر موفق به حل مسئله شود، اجازه دارد بلوک جدید را ساخته و به شبکه اضافه کند.

بنابراین اثبات کار در شبکه بلاک چین، مجموعه‌ای از ضوابط و مسئله‌ها است که نحوه کار کاوشگران شبکه را تعیین می‌کند. به نحوی که این اطمینان را برای اعضای شبکه ایجاد کند که :

  • هیچ فردی در سیستم نیست که بتواند بطور قطع مشخص کند چه کسی بلوک بعدی را خواهد ساخت.
  • پیدا کردن پاسخ مسئله صرفا از طریق سعی و خطا قابل انجام است. در نتیجه هیچ نوع تقلب یا میانبری برای آن وجود ندارد و تمام افراد از نظر دانستن روش حل مسئله یکسان و هم‌سطح هستند.
  • افراد برای حل مسئله باید منابع و انرژی صرف کنند و هر چه منابع بیشتری مصرف کنند، شانس بیشتری برای یافتن پاسخ مسئله خواهند داشت.
  • بلوکی که توسط فرد برنده ساخته می‌شود، معتبر بوده و از نظر اعضا قابل اعتماد است.

 در نهایت بطور خلاصه می‌توان گفت، اثبات کار سازوکاری است که در شبکه‌های بلاک چین بزرگ به شکلی خاص و منحصر به فرد تعریف می‌شود تا این اطمینان را برای همه ذینفعان ایجاد کند و توافق کنند که کاوشگران شبکه کار خود را به درستی انجام داده‌اند و احتمال خرابکاری و تلقب در آن به حداقل ممکن رسیده است.

[۱] Proof of work

[۲] Mining

[۳] Decentralized

[۴] General Consensus

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *