مفهوم توافق عمومی در بلاک چین

توافق عمومی[۱] اصطلاحی است که در مطالب مرتبط با فناوری بلاک چین[۲] بسیار شنیده می‌شود و بیان می دارد که سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین غیر متمرکز بوده و بر اساس توافق عمومی عمل می‌کنند. ولی به راستی این اصطلاح چه معنایی دارد؟ زنجیره‌های بلوکی در شبکه‌های همتا به همتا[۳] شکل می‌گیرند. در این شبکه‌ها تمام اعضا دارای ارزش و اختیار یکسان‌اند. در نتیجه هیچ قدرت متمرکز و برتری در شبکه وجود ندارد تا کنترل و تایید پیشرفت زنجیره را در دست داشته باشد. در نتیجه گفته می‌شود که توافق عمومی اساس عملکرد بلاک چین است. سوال اینجاست که اعضای شبکه دقیقا برسر چه چیزی توافق می‌کنند و این توافق چگونه رخ می‌دهد؟

بطور کلی توافق عمومی در هر زنجیره بلوک، روی سه موضوع انجام می‌شود:

  • قوانین

اولین زمینه توافق، قوانین شبکه است. هر کسی که به عضویت شبکه در می‌آید، حتما قوانین حاکم بر شبکه را بررسی کرده و با آنها موافق است. به نوعی می‌توان گفت که شرط اول در ورود به هر شبکه بلاک چین، پذیرش قوانین آن است. در نتیجه تمام اعضای شبکه توافق دارند که قوانین مشترک و مشخصی در شبکه حاکم است که امنیت شبکه را تضمین می‌کند.

  • وضعیت

حوزه دوم توافق عمومی بر روی وضعیت بلوک‌ها و سلامت روش کاوشگری[۴] در شبکه است. به بیان ساده‌تر اعضای شبکه باید روی این موضوع که بلوک‌های شبکه به روشی صحیح و مطمئن ساخته شده و تقلب و اشتباهی در آنها رخ نمی‌دهد، توافق داشته باشند. در هر زنجیره بلوک بسته به ماهیت و هدف شکل‌گیری آن، از روش‌های مختلفی برای تضمین سلامت کار کاوشگرها[۵] استفاده می‌شود که با نام‌هایی نظیر اثبات کار[۶] یا اثبات وضعیت[۷] شناخته می‌شوند.

  • ارزش

آخرین موضوع برای توافق عمومی، ارزش آن چیزی است که در شبکه مبادله می‌شود. در زنجیره بلوک‌های عمومی که ساختن بلوک‌ها توسط کاوشگران انجام می‌شود، واحد مبادله‌ای وجود دارد که معمولا با نام سکه یا سوخت شبکه معرفی می‌شود. به‌طور مثال در رمز‌ارز‌ها نظیر بیت کوین همان سکه و در شبکه‌ اتریوم، اتر واحد مورد مبادله یا سوخت شبکه است. آنچه در این مورد باید مورد توافق اعضا باشد، ارزش این سوخت است. اعضای شبکه به ویژه کاوشگران برای کنترل اعتبار تراکنش‌ها، ساختن بلوک‌ها و ذخیره‌سازی اطلاعات روی شبکه متحمل هزینه‌های مختلفی مانند هزینه تامین سخت‌افزار و هزینه انرژی می‌شوند. در مقابل این هزینه‌ها باید واحد سوختی که درون شبکه مبادله شده و به عنوان پاداش فعالیت آنها در نظر گرفته می‌شود، در دنیای خارج از شبکه حاوی ارزش باشد. در غیر این صورت ادامه حضور در شبکه و فعالیت در آن توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

در نهایت ترکیب هر کدام از این سه توافق است که دوام و بقای هر سیستم بلاک چین را تضمین می‌کند. هر کدام از این موارد به هر دلیل مورد شک و تردید قرار گیرد، آینده آن زنجیره بلوک به خطر خواهد افتاد.

[۱] General Consensus

[2] Blockchain

[3] Peer-to-Peer, P2P

[4] Mining

[5] Miners

[6] Proof of Work

[7] Proof of State

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *