کاربرد بلاک چین در هنر، سرگرمی و صنایع خلاق

دنیای هنر یکی از اولین اکوسیستم‌هایی بود که از فناوری زنجیره بلوک استفاده کرد. در حال می‌توان گفت بیشترین مورد از کاربردی کردن این فناوری را در خود دارد. تا پیش از این هنرمندان برای توزیع و فروش محصولات خود باید تلاش زیادی را صرف می‌کردند تا یک شرکت توزیع به شکل متمرکز این کار را انجام دهد. در این فرایند بخش زیادی از سود هنرمند عملا سهم شرکت‌های توزیع بود. با استفاده از ویژگی غیر متمرکز بودن زنجیره بلوک هنرمندان می‌توانند به راحتی محصولات خود را به مشتریان رسانده و درآمد مستقیم از هنر خود داشته باشند.

مالکیت و تایید اصالت، یکی دیگر از مسایل قدیمی دنیای هنر است. فناوری زنجیره بلوک می‌تواند جایگزین اسکناس و برگه‌های کاغذی مجوزها یا شناسنامه‌های مالکیت آثار هنری شده و کمک شایانی به مشکل جعل و کنترل مالکیت آثار هنری کند. آرت‌ترکتیو[۱] سیستمی است که توسط شرکت دیلویت توسعه داده شده و در آن اطلاعات آثار هنری میان هنرمندان، مالکان، گالری‌ها و هر نهاد دیگری که در دنیای هنر فعال است، توزیع شده و سوابق جابجایی و نقل و انتقال آثار هنری در آن حفظ می‌شود.

نقش دیگر این فناوری در دنیای هنر، فراهم کردن بستر لازم برای درآمدزایی از محتوای دیجیتال است. به عنوان مثال وایلداسپارک[۲] پلتفرمی است که در آن ویدئو، متن یا هر محتوای دیگری بین کاربران توزیع شده و خالق اثر بابت ارایه هنر خود درآمد کسب می‌کند. این پلتفرم واحد پولی مختص به خود با نام ای‌ام‌پی‌[۳] را دارد. در این پلتفرم کابران بابت استفاده از یک اثر هنری به خالق ان پول می‌پردازند. از سوی دیگر خالق اثر بابت جلب توجه کاربران سیستم هزینه پرداخت می‌کند. در نتیجه بازاری برای تجارت توجه ایجاد شده است.

فناوری زنجیره بلوک در دنیای موسیقی نیز ورود کرده و تحولی در زنجیره ارزش تولید، توزیع و فروش آن ایجاد کرده است. بیت‌شیر[۴] پلتفرمی است که آهنگسازان، خواننده‌ها، برندها و دوستداران موسیقی را به هم متصل می‌کند. در این پلتفرم موسیقی میان همه کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود. آهنگسازان از طریق زنجیره بلوک تولیدات خود را در اختیار دوستداران موسیقی قرار داده و کسب درامد می‌کنند. در این پلتفرم نهادها واسطه میان تولید کننده‌های موسیقی و شنونده‌های آن حذف می‌شوند.

دنیای سرگرمی و بازی‌های رایانه‌ای نیز توانسته‌است از فناوری زنجیره بلوک به نفع خود استفاده کند. زنجیره بلوک فضایی را برای تبادل اعتبار و امتیاز در اختیار دوستداران دنیای بازی قرار می‌دهد. دک‌باند[۵] پلتفرمی است که در آن افراد می‌توانند دارایی‌ها و اعتبارات خود در بازی‌های مختلف را با هم مبادله کنند. در این پلتفرم کارت‌های بازی در بازاری آزاد و در قابل تراکنش‌های بین فردی، معامله می‌شوند.

[۱] ArtTracktive

[۲] WildSpark

[۳] Amp

[۴] Bitshares music

[۵] Deckbound

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *