کاربرد بلاک چین در بهداشت و درمان

مشکلی که موسسات حوزه بهداشت و سلامت با آن مواجه‌اند ناتوانی در به اشتراک‌گذاری امن اطلاعات بین پلتفرم‌های مختلف است. هر چه سهولت به اشتراک‌گذاری اطلاعات در بیشتر شود، دقت و سرعت در تشخیص‌ها و درمان‌ها افزایش یافته و هزینه‌های درمان بهینه خواهندشد. زنجیره بلوک این امکان را برای بیمارستان‌ها و سایر مراکز درمانی فراهم می‌کند که اطلاعات را با حفظ امنیت با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

با استفاده از فناوری زنجیره بلوک پزشکان می‌توانند آرشیوی مشترک، مرتب شده براساس زمان از پرونده‌های درمانی افراد در اختیار داشته باشند. هر زمان که به‌روزرسانی در پرونده‌ها انجام شود، بلافاصله یک نسخه ‌از آن در اختیار همه قرار خواهد گرفت. همچنین ویژگی رمزنگاری تکنولوژی زنجیره بلوک و ساز‌وکار تایید تراکنش‌ها در آن دو معضل عمده حوزه سلامت را پاسخ می‌دهد: حریم شخصی و اشتراک‌گذاری؛ هویت و مالکیت.

دو استارت آپ جم[۱] و تی‌یریون[۲] زیرساختی برای به اشتراک‌گذاری و تبادل امن اطلاعات پزشکی فراهم‌کرده‌اند که از قابلیت‌های زنجیره بلوک برای تایید هویت استفاده می‌کنند. همچنین بیت‌هلث[۳] نمونه دیگری است که از فناوری زنجیره بلوک برای توزیع داده‌های پزشکی در سطح جهانی استفاده‌ می‌کند. در این سیستم بیماران از امنیت اطلاعات خود اطمینان دارند، پزشکان سوابق پزشکی را به‌روز و بیمارستان‌ها سوابق درمانی را بازخوانی می‌کنند. از بیت‌کوین برای پرداخت استفاده شده و برای تایید همه امور از امضای الکترونیک استفاده می‌شود .

[۱] Gem

[۲] Tierion

[۳] Bithealth

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *