کاربرد بلاک چین در خدمات مالی و بیمه

در دهه‌های گذشته بانک‌ها زیرساختی متمرکز و مطمئن برای ذخیره‌سازی و انتقال پول و ارزش بوده‌اند، بلاک چین به عنوان دفتری دیجیتالی، امن و ضدنفوذ همین کارکردها را می‌تواند ایفا کند. رمزارزها نظیر بیت‌کوین نیز به عنوان اولین مصادیق موفق بکارگیری بلاک چین در حوزه مالی ظهور کرده‌اند. مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی اعلام کرده است که بلاک چین و رمزارزها می‌توانند معماری انتقال پول را که برای بیش از یک قرن ثابت بوده تغییر دهند. با این تفاسیر عجیب نیست که بانک‌ها بیشترین سرمایه‌گذاری در زمینه بلاک چین را در میان صنایع مختلف انجام داده‌اند. بانک یو‌اس‌بی[۱] و بارکلی[۲] در حال استقرار سیستم‌هایی مبتنی بر بلاک چین در فرایندهای پشتیبانی و تسویه‌های بین‌بانکی هستند. شرکت آرتری[۳] نیز ۵۰ بانک را در فهرست خود دارد که راه‌حل‌های اختصاصی مبتنی بر بلاک چین را برایشان ایجاد کند.

زنجیره بلوک در بازار سرمایه نیز تغییرات اساسی ایجاد خواهد کرد. بازار سرمایه برای خرید، فروش و دادو ستد سهام ایجاد شده است و زنجیره بلوک می‌تواند این امور را با سرعت و کارایی بالاتری به انجام برساند و عرضه اولیه سهام با رقیبی جدی با نام عرضه اولیه سکه‌های بلاک چینی روبروست. شرکت اوردتاک[۴] هم اکنون سرویس انتقال سهام عمومی آنلاین از طریق بلاک چین را ارائه کرده است. همچنین زنجیره‌ای از استارتاپ‌ها در حال تعامل با بورس نزدک برای ایجاد زیرساخت‌های دادوستد سهام شرکت‌های خصوصی از طریق زنجیره بلوک هستند.

به عنوان نمونه ای دیگر استارتاپ استراتومن[۵]، شرکت دیلویت[۶] و خدمات پرداخت لمون‌وی[۷] به تازگی راه‌حلی مبتنی بر زنجیره بلوک ارائه کرده‌اند که معاملات مستقیم بین افراد را تحت پوشش بیمه قرار می دهد.

[۱] USB

[۲] Barclays

[۳] R3CEV

[۴] Overdtock

[۵] Stratumn

[۶] Deloitte

[۷] Lemonway

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *