کاربرد بلاک چین در کشاورزی

فناوری بلاک چین آینده بسیاری از صنایع خدماتی و تولیدی را دگرگون خواهد کرد. کشاورزی یکی از این بخش هاست که کاربرد فناوری زنجیره بلوک در آن آغاز شده است .

کشاورزی با ایجاد اشتغال برای حدود ۴۰ درصد مردم دنیا از مهمترین صنایع در بسیاری از کشورهاست. بلاک چین می‌تواند در این صنعت تغییرات بنیادین ایجاد کند. از مهمترین موضوعات در کشاورزی اطمینان از سلامت و ارگانیک بودن مواد غذایی و نظارت بر زنجیره تامین است. با بکارگیری زنجیره بلوک مصرف کنندگان از محل تولید غذا، زمان تولید، نحوه تولید آن و قیمت‌گذاری منصفانه اطمینان می‌یابند و به جای اتکا به سیستم ناکارآمد برچسب‌گذاری که به راحتی قابل دستکاری است، مصرف کنندگان به دفاتر توزیع شده و شفافی دسترسی می‌یابند که همه جزئیات در مورد غذایی که خریداری کرده‌اند را در دسترس قرار می‌دهد. همچنین این فناوری می‌تواند از طریق سرمایه‌گذاری جمعی[۱] در حوزه کشاورزی، توسعه ایجاد کند.

استارتاپ اسکوچین[۲] با بکارگیری بلاک چین و تمرکز بر برقراری ارتباط مستقیم با مشتری و افزایش اعتماد و شفافیت در جریان کالاهای کشاورزی، به دنبال جذب مشتری است. در پلت‌فرم فیلامنت[۳]، مفهوم مزارع هوشمند بر بستر زنجیره بلوک به کار بسته شده است و تا کشاورزی پایدار را که هدف آن آشتی دادن فناوری تولید با محیط زیست است را ترویج کند.

[۱] Crowdfunding

[۲] SkuChain

[۳] Filament

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *